Новости

Останати

Ѓоковиќ го освои Ролан Гарос

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ триумфираше на Ролан Гарос во Париз.

Тој во финалето со голем пресврт го во пет сета го совлада Гркот Стефанос Циципас. Иако противникот поведе со 2-0 во сетови Ѓоковиќ ја повтори играта со Надал од полуфиналето и по втор пат го освои грен слемот во Париз.

Единствениот триумф досега Ѓоковиќ го имаше пред 6 години кога во финалето беше подобар од Енди Мари.

 

Евротип
Евротип
To Top