Новости

Останати

Јапонците сакаат Олимписки игри без гледачи на трибините

Летните Олимписки игри (ОИ) во Токио да се одржат без присуство на публика поради влошената епидемиолошка состојба со коронавирус во земјата, побара денеска јапонскиот Синдикат на лекари.

Десет јапонски региони, вклучувајќи ја и престолнината Токио, се во вонредна состојба поради растот на новозаразени со ковид-19, а очекувањата се дека јапонската Влада утре ќе објави ново продолжување на рестриктивните мерки.

Лекарскиот Синдикат на Токио, кој има над 20.000 членови, не побара откажување на Олимпијадата, но првиот човек на здружението рече дека „организирање на Игрите без гледачи е минимум неопходна мерка“.

Организаторите веќе забранија гледачи од странство, додека одлуката за евентуална дозвола за домашна публика ќе биде позната во јуни, еден месец пред Олимпијадата закажана од 23 јули до 8 август.

Лекарите ја повикаа јапонската Влада веднаш да преземе поостри мерки во сузбивањето на коронавирусот, оценувајќи дека тоа е „последна шанса“ заразата да се стави под контрола пред стартот на Игрите во Токио.

Евротип
SNBROKER
To Top