Новости

Ракомет

Битолчанки со нови бодови на 3то место

Екипата на Пелистер дојде до лесна победа над составот на Деспина и дојдоа до нови значајни поени со што продолжуваат со трката за висок пласман. Пелистер со овој триумф успеа да се најде осамен на 3. место така што е сосема извесно дека битката со Куманово ќе биде актуелна до крајот на сезоната од која има уште четири кола.

Битолчанки го добија дуелот против Деспина уште во првите 30 минути кога направија предност од шест гола и водеа со 17:11. После ова беше навистина полесно да се обезбедат трите бода. Ракометарките на Деспина се трудеа, но не можеа да парираат, па мораа да се помират со фактот дека на овој дуел нема да имаат поголеми шанси за да дојдат до бодови.

Пелистер имаше контрола на резултатот во вториот дел од мечот, па бодовите останаа во Битола, а со тоа и разликата од четири бода во однос на Металург кој и понатаму стои сигурно на 2. позиција.

 

 

 

 

 

 

 

 

Извор: 24ракомет

GOLD
To Top