Новости

Ракомет

Втор пораз од еден разлика на Еурофарм Работник во Лигата на шампионите

По добрата игра против Спортинг Лисабон, Еурофарм Работник отпатува со амбиција да победи на гостувањето кај Савехов кој по квалитет е значително послаб тим од португалскиот. Работите се одвиваа одлично на почетокот, битолчани доминираа во првиот дел и по 30 минути игра имаа водство од 10-15.

Момците на Алушовски како веќе да почнаа да ја слават победата, во вториот дел влегоа поопуштено, домаќинот многу брзо ја стигна негативата од пет голови и потоа држеше водство кое дојде и до три разлика за Елверум. Еурофарм Работник во второто полувреме постигна само девет голови, прими 15 и на крајот го загуби мечот со 25-24.

Ловро Јотиќ беше најефикасен со осум гола, по три имаа Маџовски и Ѓукиќ, а Вегар двапати го погоди голот на Швеѓаните. Кај Савехоф, Сунајко и Карлсон петпати реализираа.

GOLD
To Top