Новости

Ракомет

Исланд прв тест на новиот селектор Раул Гонзалез

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го пречека Исланд, во рамките на квалификациите за пласман на Европското првенство во Хрватска.

Македонија и Исланд последен пат играа во јануари годинава, на Светското првенство во Франција, натпреварот заврши 27:27, двете репрезентации минаа во осминафиналето, каде потоа загубија од Норвешка (Македонија), односно Франција (Исланд).

Од поблиското минато, свежи се поразите на „црвени-жолтите“ на Мундијалот во Шпанија во 2013 (19:23) и на Европското првенство во 2014 година (27:29). Колку и традицијата на меѓусебните дуели да е на страната на Исланд, ракометните фанови во земјава се сеќаваат на бараж двомечот, кога Македонија преку Исланд обезбеди пласман на Светското првенство во Хрватска.

Од тој двомеч, Македонија стана редовен учесник на големите натпреварувања (светски и европски првенства).

 

Евротип
Евротип
To Top