Новости

Ракомет

Раул првпат диригираше, започна операцијата Исланд

Почнаа подготовките на ракометната репрезентација за ЕП во Исланд01 МАЈ
Македонската ракометна репрезентација во машка конкуренција почна со подготовките за квалификациските натпревари за следното ЕП во Исланд. Тренерот раул Гонзалес за кого беше прво собирање со првиот состав, не можеше да смета на Кире Лазаров, Дејан Манасков и Филип Талески кои со подготовките ќе почнат во следната сесија. Ако Македонија сака да обезбеди настапи на ЕП, во својата група треба да победи во минимум две натпревари меѓу кои е дуелот со Исланд во четврток.

„Треба да сфатиме дека е важен натпревар за нас. Треба да победиме дома и немаме време за подготовки. Постои позитивност бидејќи тие се квалитетни репрезентации. Сакаме да бидеме подготвени и да анализираме се што можеме. Треба да се фокусираме на дуелот во четврток. Тие во состав имаат добри ракометари“, изјави Раул Гонзалес.

Евротип
Евротип
To Top