Новости

Ракомет

СП: Македонија вечерва против европскиот шампион Шпанија

Европскиот ракометен шампион Шпанија е следниот предизвик за најдобрите македонски ракометари на Светскиот шампионат во Германија и Данска.

Минхен вечерва од 20 часот и 30 минути е домаќин на дерби средбата од 4 коло во групата Б, на Светското првенство меѓу Македонија –Шпанија.

Поразот од Хрватска е веќе заборавен , црвено жолтите сега размислуваат само на следниот противник силната Шпанија.

Според најавите од Минхен  по денот одмор нашиот состав воопшто не размислува на калкулации и чување на силите за решавачкиот дуел против Исланд во четврток.

Со идентичен состав како на претходните три средби  нашиот селектор Раул Гонзалес ќе се обиде да ги изненади своите сонародници, Шпанците.

Фуријата на дуелот со Јапонија покажа многу слабости, Јапонците беа во водство цели 40 –тина минути. Овие слабости се надеваме ќе ги искористат вечерва и нашите  ракометари кои ќе се обидат да го изненадат фаворизираниот противник.

Пред денешните средби во групата Б лидери на табалата со максимален ефект се селекциите на Шпанија и Хрватска , Македонија е на третата позиција со скор од две победи и пораз, потоа следуваат селекциите на Исланд,Јапонија и Бахреин.

Без разлика на епилогот од вечерашниот меч во Минхен, македонскиот национален тим утре против  секогаш незгодниот состав на Исланд го игра одлучувачкиот натпревар за пласман меѓу 12- те најдобри селекции на Светскиот шампионат.

GOLD
To Top