Новости

Ракомет

Симовски го објави списокот на репрезентативки за квалификациите

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави поширокиот список со ракометарки на кои ќе смета за двата први натпревара од квалификациите за Европското првенство 2018 година во Франција.

Македонските ракометарки квалификациите ќе ги отворат против фаворизираната Шведска на гостински терен во Лунд на 28 септември, а на 1 октомври Македонија во СРЦ „Кале“ во Скопје ќе ја пречека селекцијата на Србија.

Во квалификациска група уште се наоѓа и селекцијата на Фарските Острови.

Првиот собир го закажа за 25 септември (понеделник) од 18.30 часот во СРЦ „Кале“, а селекторот Симовски во поширокиот список вклучи 23 ракометарки.

GOLD
To Top