Новости

Ракомет

Вујовиќ: Алборг нема да ги повтори грешките од Скопје

Тренерот на Вардар, Веселин Вујовиќ пред натпреварот истакна дека домаќинот нема да ги повтори грешките од Скопје, но и дека Вардар нема да излезе на терен со „бело знаме“.

„Ќе биде многу поразличен натпревар од тој што го одигравме во Скопје. Ние успеавме да ја успориме нивната игра, да не трчаме многу и тоа ни донесе резултат, односно победа. Но, тие сега Алборг сигурно нема да ги повтори грешките од Скопје. Нивниот контранапад е многу поопасен од нашиот. Нам ни недостасува Борко, кој има мали здравствени проблеми, но тука е Сафар да го замени. По мечот со Монпелје бевме загрижени, затоа што јавноста и ние самите очекувавме многу повеќе. Но, на тој натпревар се покажа дека во Европа се игра квалитетен ракомет и дека нема лесни противници. Вардар мора уште многу да направи и да работи за да може да се надигрува со најдобрите. Ние не патуваме со бело знаме, мораме да веруваме во себе и еден добар меч во Алборг ќе ни биде од големо значење за важниот натпревар со Кил во Скопје“, рече Вујовиќ.

По четири одиграни кола во Лигата на шампионите,  Вардар се наоѓа на делба на третата позиција во групата со пет бода, колку што имаат ПИК Сегед и Монпелје.

Евротип
Евротип
To Top