Новости

Ракомет

Вујовиќ: Имаме голем број повредени играчи но мора да го добиеме ПИК Сегед

Тренерот на ракометниот клуб Вардар, Веселин Вујовиќ, предупреди на големиот број повредени играчи во неговиот тим пред дуелот со унгарскиот ПИК Сегед во рамките на Лигата на шампиони.

Вујовиќ е со мислење дека и покрај големиот број на играчи кои ќе недостасуваат во екипата, Вардар мора да слави победа и да ја прекине низата од 4 порази по ред.

„Ситуацијата во тимот во однос на здравствениот билтен е катастрофална. Дибиров поради вироза е надвор од тимот и не знаеме кога ќе се опорави. Мишевски и Куни имаа еден судир и исто така се во аут. Повреден е и пикерот Тото кој се наметна како важен играч во екипата, додека Столе и Кудуз се неизвесни за настап“, изјави Вујовиќ.

„Ова е натпревар кој мора да го добиеме. недозволиво е да имаме пет порази по ред. Ќе мора да одиграме цврсто, натпревар со малку постигнати голови повеќе ни одговара“, потенцира вардаровиот тренер.

Евротип
SNBROKER
To Top