Новости

Ракомет

Осум ракометари на битолските клубови повикани во македонската репрезентација за ЕП

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров го одреди списокот на репрезентативци за подготовките за Европското првенство во Унгарија и Словачка. На поширокиот список од 35 имиња се наоѓаат шест ракометари на Еурофарм Пелистер и два на Еурофарм Пелистер 2.
Повикани ракометари од Еурофарм Пелистер:
Марко Кизиќ
Бојан Маџовски
Ненад Костески
Никола Маркоски
Мартин Велковски
Гоце Ојлески
Повикани ракометари на Еурофарм Пелистер 2:
Благојче Трајкоски
Цветан Кузманоски
Согласно регулативата на ЕХФ за заштита и превенција од ковид-19 за учество на шампионатот, Емилијан Ѓорговски, Павле и Петар Атанасијевиќ беа предвидени во списокот, но не ги исполнуваат условите за натпреварување.
Репрезентативците ќе се соберат по завршувањето на есенскиот дел на Суперлигата, во последната недела од декември.
Македонија е во група A заедно со репрезентациите на Словенија, Данска и Црна Гора. Натпреварите од групата ќе се одиграат во „Фоникс Арена“ во Дебрецен, Унгарија.

Евротип
SNBROKER
To Top