Новости

Ракомет

Пораз на РК Еурофарм Пелистер од германски Фуксе Берлин

Германскиот претставник во европската ЕХФ ракометна лига Фуксе Берлин вечерва во Битола убедливо го совлада македонскиот репрезент во европскиот ракомет Еурофарм Пелистер со 34:43.

Поразот на битолчани беше јасно видлив и неизбежен уште во првото полувреме кое заврши со 14:22, односно со осум голови предност, а на почетокот од второто полувреме, лидерот во германското првенство предноста ја зголеми на 11 голови разлика, односно 18:29 во корист на гостите.

Ако конечниот резултат од вечерашниот натпревар во Битола, за публиката не беше големо изненадување, тогаш пријатно изненадување беше бројот на вкупно постигнати голови – 77, и тоа одамна не се случило на еден меѓународен ракометен натпревар во спортската сала „Боро Чурлевски“.

Најзаслужни за успехот на Фуксе Берлин беа црногорскиот интернационалец Вујовиќ кој постигна 9 и данскиот интернационалец Холм кој постигна 7 голови, додека во тимот на Еурофарм Пелистер се истакна македонскиот репрезентативец Жарко Пешевски кој постигна 8 голови.

Објективната битолска публика со аплауз го поздрави успехот на германскиот вицешампион Фуксе Берлин.

Евротип
SNBROKER
To Top