Новости

Ракомет

После 16 години трофејот конечно во Битола – Еурофарм Пелистер го освои Суперкупот на Македонија

Фото: РК Еурофарм Пелистер/Фејсбук

После 16 години конечно трофеј во Битола. Еурофарм Пелистер со 31:22 го совладаа Вардар во мечот од Суперкупот на Македонија.

Во првото полувреме подобар беше Вардар, со предност од гол или два разлика, но на полувремето се замина со реми од 14:14. Пелистерци доминацијата ја покажаа во вториот дел, кога дојде до висока предност.

Во текот на целото полувреме битолчани ја зголемуваа предноста која на крајот беше 9 разлика односно 31:22.

 

Евротип
Евротип
To Top