Новости

Ракомет

Сензација: Металург го победи Вардар во Автокоманда

Металург стави крај на серијата на порази во дуелите си Вардар, откако во неделата во Автокоманда го порази актуелниот шампион со 29:26 (15:13).

Салата во Автокоманда беше сцената на која Металург и Вардар одиграа еден од поквалитените меѓусебини дуели во изминатите сезона. Металург успеа да го победи фавориот, бидејќи играше играчите на Червар имаа повеќе храброст, енергија и желба да славата над фаворизираниот тим на Раул Гонзалес.

Металург беше тимот кој диктираше ритам, тим кој најчесто го имаше водството, а Вардар кој цело време ја бркаше резултатската негатива пред важните мечеви во сезоната (завршниот турнир во СЕХА и четвртфиналето во ЛШ), покажа низа слабости во својата игра.

Немања Обрадовиќ со 10 гола го предводеше Металург, додека кај Вардар најефикасен беше Иван Чупиќ.

Евротип
Евротип
To Top