Новости

Балкан

Вистинска драма за македонски планинар во Хрватска: Паѓал 15 метри па останал да виси на карпа

Планинар од Македонија успеал да преживее страотен пад од врвот Анича Кук во Националниот парк Пакленица во Хрватска, во неделата околу 12 часот , пишуваат порталите во Далмација, пренесе Независен.

– „Паѓал околу 15 метри и останал да виси на карпа, околу 120 метри од тлото“, известуваат медиумите.

Служби од Македонија, Хрватска и Србија го спасувале планинарот.

GOLD
To Top