Новости

Балкан

Евакуирано село поради голем пожар на грчкиот остров Евија

Голем шумски пожар изби кусо по 14 часот во централниот дел на грчкиот остров Евија, а превентивно беа евакуирани жители на село во близина на пожарот и пренесени во безбедни делови, јави дописничката на МИА од Атина.

Противпожарната служба на Грција соопштува дека се уште трае справувањето со огнените јазици, а во гаснењето учествуваат 70 пожарникари со 31 возило, пет авиони канадер, четири хеликоптери, две пешадиски единици со 12 пожарникари, а дополнително биле мобилизирани уште 6 возила со 12 пожарникари.

На противпожарната служба ѝ помагаат општината и полицијата со пет цистерни со вода, а дополнително ќе се ангажираат уште три.

Од противпожарната служба на Грција, апелираат до граѓаните што се наоѓаат во поширокиот регион каде што изби пожарот да ги следат упатствата на надлежните.

GOLD
To Top