Новости

Балкан

Зголемен е бројот на новозаболени во Србија

Во Србија, во последните 24 часа биле тестирани на коронавирус 5110 лица, а од нив 69 биле позитивни, но нема смртни случаи, пишува Блиц.
Во моментов се хоспитализирани 466 лица, од кои 11 се на респиратор. Од почетокот на пандемијата, излечени се 6.852 лица. Досега починале 245 лица.

Како што неодамна изјави епидемиологот Предраг Кон, кога има помалку од 0,5 проценти од заразените во однос на бројот на тестирани, тогаш може да се каже дека станува збор за индивидуални случаи.

Сепак, во последните 24 часа во Србија имало 1,35 проценти позитивни во однос на бројот на тестирани.

GOLD
To Top