Новости

Балкан

Мердаре е отворен за сообраќај, косовските цариници издаваат влезно-излезен документ

Српските цариници синоќа останаа на административните пунктови Брњачки мост и Рудница/Јариње и покрај тензиите предизвикани од одлуката на Приштина од полноќ да не ги признава документите од Србија, соопшти денеска Царинската управа, пренесе Бета.

Откако властите во Приштина најавија дека на покана на Амбасадата на САД ќе ја продолжат одлуката за издавање документи за влез-излез на српските државјани за еден месец, доколку се отстранат барикадите, утрово преминот Мердаре е пуштен за сообраќај. , каде што се уште се издаваат такви документи. Како што јави РТС, на Мердаре на граѓаните на Србија им се издаваат влезни и излезни документи од косовска страна, кои важат наместо лични карти.

Според изјавите на лицата кои поминале низ Мердар, влезно-излезниот документ содржи број на лична карта и име и презиме на имателот, кој е должен да го има кај себе додека е на територијата на Косово, а истиот е со важност во следните четири месеци.

Засега нема информации кога ќе бидат отворени премините Јариње и Брњак кои се уште се затворени бидејќи косовските цариници не ги добиле документите за влез-излез, а патиштата се уште се блокирани,јави Бета.

Евротип
SNBROKER
To Top