Новости

Балкан

Милион кинески вакцини пристигнаа во Србија

Авионот со милион дози од кинеската вакцина „Синофарм“ денеска слета на аеродромот во Белград, а него го дочека претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тој рече дека Србија е првата земја во Европа што примила толку големо количество кинески вакцини. Како што вели, тоа е значаен доказ за соработката и пријателството меѓу Србија и Кина.

Тој најави дека во понеделник ќе пристигнат уште околу 20 000 дози вакцини од Фајзер, проследено со 250 000 дози вакцина Спутник V.

“Србија е една од ретките земји што може да се пофали со толку голем број вакцини. За нас е важно да ги добиеме овие дози на вакцини затоа што треба да ја вакцинираме армијата, но и работниците кои работат во продавниците. Ќе ставиме и новинари на списокот, т.е. тоа беше барање на Здружението на новинарите на Србија. Од понеделник, тие исто така ќе можат да се вакцинираат“, нагласи Вучиќ.

Оваа вакцина сè уште не е одобрена за употреба од Српската агенција за лекови и медицински помагала.

На приемот на авионот, Вучиќ рече дека се очекува судот на Агенцијата за лекови и медицински помагала. Член на кризниот штаб на Владата на Србија за борба против пандемијата, Зоран Гојковиќ, на 15 јануари изјави дека „по добивањето на сите одобренија од Агенцијата за лекови и медицински помагала, примената на кинеската вакцина во Србија може да започне на 17 или 18 јануари“.

Кинеската амбасадорка во Србија, Чен Бо, изјави дека за неа е голема чест да ги прими вакцините од кинеската компанија со претседателот на Србија.

“Кина е првата земја во светот што ветува дека нејзината вакцина ќе биде глобално јавно добро. Вакцината е одобрена на 30 декември минатата година и веќе пристигна во Србија. Се надевам дека пристигнувањето на кинеската вакцина ќе помогне да се сузбие епидемијата во Србија”, рече таа.

 

GOLD
To Top