Новости

Балкан

Моштите на Светите браќа Кирил и Методиј за првпат ќе пристигнат во Бугарија

Софија и Бугарија се подготвуваат за првпат да ги пречекаат моштите на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј.

Моштите на Светите браќа пристигнуваат од Света Гора, од претставништвото на манастирот Есфигмен во Кареја, на 23 мај во митрополитската катедрала „Света Недела“. Таму ќе останат на јавна богослужба до 25 мај напладне.

Од Софиската митрополија појаснуваат дека тоа е направено со благослов на Неговата Светост Митрополитот Софиски и Бугарски Патријарх Неофит и Светиот Синод на Бугарската православна црква.

Претседателот Румен Радев и потпретседателката Илијана Јотова ќе учествуваат на пречекот на светите мошти и ќе учествуваат на богослужбата во Велика Недела. Молитвата ќе ја води епископот Поликарп.

Собирот на светите мошти ќе се одржи во понеделник во 12 часот на крстосницата бул.„Христо Ботев“ и бул.Александар Стамболијски.

Евротип
SNBROKER
To Top