Новости

Балкан

По рекордот од над 21.000 заразени за еден ден, во Грција нови мерки

Грција од денеска воведува нови ограничувања во угостителскиот сектор, со што ќе се повлечат мерките планирани за почетокот на јануари, бидејќи се зголемуваат инфекциите со коронавирус. Одлуката дојде еден ден откако властите објавија нов дневен рекорд од 21.657 случаи, повеќе од двојно во споредба со понеделникот.

Властите соопштија дека варијантата омикрон, која е многу заразна, се чини дека е доминантна, едвај еден месец откако првпат беше откриена.

Баровите, ноќните клубови и рестораните ќе бидат принудени да се затворат на полноќ, со исклучок на новогодишната ноќ кога тогаш може да останат отворени до 2 часот по полноќ.

-Овие мерки, доколку се применат во целост, ќе ни овозможат од средината на јануари да се вратиме на нашите нормални животи, рече на прес-конференција министерот за здравство Танос Плеврис.

Властите, исто така, ги зајакнаа ограничувањата во минатата недела, наложувајќи маски на отворени простори и забранувајќи ги божиќните и новогодишните прослави на јавни места.

Евротип
SNBROKER
To Top