Новости

Балкан

Протести против ковид-мерките во Словенија, повредени полицајци

Foto: BoBo

Синоќа во Љубљана протестираа противници на мерките за борба против коронавирусот, барајќи промена на мерките и оставка на Владата. Тие запалија факели и почнаа да ги фрлаат кон Собранието на Словенија, објавија словенечки медиуми.

За време на протестот повредени се неколку полицајци, а хеликоптери го надлетувале градот.

Пред протестот, организаторите повикале на мирен собир, но инцидентот се случил веднаш штом непознато лице фрлило шише кон еден од полицајците што го обезбедувале собирот. Собраните луѓе се приближиле и до влезот во зградата на Собранието, поради што полицијата го засилила своето присуство пред Националното собрание, јавија медиумите.

Како што е наведено, за да ја растера толпата која фрлала факели кон Парламентот, полицијата одговорила со солзавец и водени топови.
Извор: РСЕ

Евротип
Евротип
To Top