Новости

Балкан

Србин е прв во светот , вакциниран со Фајзер, а ревакциниран со кинеска вакцина

Жител на Врање, стана досега единствениот познат случај восветот затоа што добил две дози вакцини од различни производители, објавија денеска локалните медиуми во Србија.

Слаѓан Антиќ од Врање бил вакциниран со вакцината Фајзер-БиоНТех, а кога преку е-системот добил СМС-повик за ревакцинација во локалната спортска сала, ја примил кинеската вакцина Синофарм, објави порталот ИнфоВрањска.

Антиќ за порталот изјавил дека првата доза на вакцината против Фајзер ја примил на 28 јануари и дека по грешка бил вакциниран со втора доза од кинескиот производител.

Тој вели дека на лекарите им ја покажал картичката за вакцинација и разговарал со лекарот, по што медицинската сестра му ја дала вакцината.

Во еден момент, лекарот му рекол дека „кинеската вакцина добро штити“, поради што тој се побунил, објаснувајќи дека бил вакциниран со „Фајзер“, но му објасниле дека немаат од американско-германските вакцини.

Следеле низа консултации на локално ниво и со Националниот институт за јавно здравје ,,д-р Милан Јовановиќ Батут” во Белград и Антиќ добил терапија, но тврди дека „не се чувствува добро“.

Србија е меѓу водечките земји во светот според бројот на вакцинирани на милион жители и ја води кампањата за имунизација преку е-системот на државно ниво, а досега се искористени повеќе од 1,4 милиони дози, од кои 512 000 луѓето ја примиле втората доза.

Контингент со уште 100.000 дози вакцина Спутник V пристигна во Белград вчера вечер, а денеска се очекуваат уште 58.500 дози вакцини од Фајзер.

Со испорака на 100.000 дози на Спутник V, Србија надмина два милиони купени дози, потврди премиерката Ана Брнабиќ и најави дека уште 500.000 дози на Синофарм ќе пристигнат од Кина на 5 март.

„Немаме проблем со вакцините“, рече премиерката пред новинарите.

Заклучно со вчера попладне, во Србија се регистрирани 459.259 случаи на коронавирус, а официјално се регистрирани 4.443 смртни случаи, додека во последните денови се регистрираат над 3.000 нови инфекции на дневна основа.

GOLD
To Top