Новости

Балкан

Страшен Велигден во Хрватска: Почина двегодишно девојче претепано од родителите

Тешко повреденото две и пол годишно девојче од Нова Градишка, кое беше примено во детската болница „Клаичева“ во Загреб во средата, почина, изјави вчера попладне директорот на таа болница, Горан Роиќ.

„Со голема тага и жалење, мора да ве известиме дека нашиот мал пациент, и покрај сите преземени терапевтски мерки и вонредните напори на тимот за интензивна нега, доживеа критичко клиничко влошување. Според тоа, според протоколот, извршена е постапка за утврдување мозочна смрт, што за жал е потврдена. Нека почива во мир”, рече Роиќ во изјавата.

Тој претходно рече дека девојчето веќе било во сериозна состојба при приемот, поради повреди на мозокот, беше на механичка вентилација и во церебрална кома.

Девојчето беше донесено во „Клаичева“ во средата со сериозни повреди и веднаш се посомневаа од болницата дека е претепана. Имала сериозни модринки на мозокот, но и на целата глава, особено на кожата, а на телото биле видливи постари повреди, што укажувало на систематско физичко малтретирање. Девојчето било поврзано со респиратор, но повредите биле претешки и прогнозата не била охрабрувачка, па починала и покрај напорите на доктор од „Клаичева“.

Родителите на девојчето, 24-годишната мајка и 27-годишниот татко беа сослушани во канцеларијата на државните адвокати во  Славонски Брод во саботата. Тие беа осудени на 30 дена во притвор поради опасност да влијаат врз сведоци. Родителите делумно ја признаа вината за сериозните повреди на нивната две и пол годишна ќерка. Поради овој случај, со кој надлежниот центар за социјални работи се занимава веќе трета година, неговиот директор е разрешен. И, тоа можеби нема да биде единствената санкција, бидејќи детето беше вратено и оставено со биолошките родители, и покрај официјално запишаните знаци на насилство во семејната куќа.

Според информациите од полицијата, таткото претходно бил санкциониран за семејно насилство. Тој не беше насилен кон своите деца, тој беше насилен кон својата сопруга.

„Кривичниот законик предвидува казни од една до осум години за дело во кое е повредено дете. Во случај на смрт, кривичното дело ќе биде преквалификувано во тешко убиство “, рече во петокот Дамир Брежиќ, службеник за односи со јавност на полициското одделение Брод-Посавина.

Вчера вечерта родителите потпишале согласност за донација на органите на девојчето, иако реакциите во јавноста дека не им беа одземени родителските права беа големи.

GOLD
To Top