Новости

Балкан

Хрватска ги затвора кафулињата и рестораните

Нови мерки за заштита од Ковид 19 треба да стапат на сила во Хрватска од утре на полноќ, а според хрватските медиуми била донесена одлука за затворање на сите кафулиња и ресторани. Новите мерки ќе бидат на сила од сабота, а треба да траат до Божиќ.

Конечната одлука за затворање на сите кафулиња е донесена со аргумент „дека се претвораат во диско клубови“, изјави за медиумите еден од учесниците на состанокот.

Рестораните ќе можат да се испорачуваат не до 22 часот, како што првично беше планирано, туку неограничено.

Според „Индекс“, свадбените церемонии се привремено прекинати, а фитнес центрите, според последните информации, остануваат отворени, но тие мора да обезбедат 10 квадратни метри по корисник.

GOLD
To Top