Новости

Балкан

150.000 дози од вакцината АстраЗенека пристигнаа во Србија

Вакцината Астра Зенека на британско-шведската фармацевтска компанија пристигна во Србија, а пратката со првите 150.000 дози на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја прими претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Вучиќ на аеродромот им изјави на новинарите дека со оваа вакцина, Србија, заедно со Обединетите Арапски Емирати, ќе стане единствената земја што има повеќе од три вакцини.

„Требаше многу напор, но успеавме благодарение на нашите пријатели од Велика Британија и Индија. Исто така, го молев британскиот премиер,Борис Џонсон и некои други луѓе, да не откриваат сè, да им се заблагодарам за поддршката и што сакаа да не слушнат и благодарам за вниманието што и го посветија на малата Србија “, рече Вучиќ.

Тој додаде дека 150.000 луѓе ќе бидат вакцинирани затоа што втората доза на вакцината се прима дури по 12 недели и посочи дека цената по која е набавена вакцината е најповолна и дека Астра Зенека била нападната токму поради ниската цена.

Досега се вакцинирани 756.000 лица, а планот е да се вакцинираат еден милион граѓани до крајот на февруари, рече Вучиќ и побара да не се релаксира бидејќи вистинската заштита се создава само десет дена по повторната вакцинација.

Вучиќ истакна дека Србија е лидер во светот и во вакцинацијата и во економијата, така што повеќе не претставува проблем.

Тој потенцираше дека првите вакцини преку меѓународниот систем Ковакс се очекуваат на почетокот на март и дека рече дека набавката на вакцините на АстраЗенека е резултат на билатералните разговори.

„Не падна од небото, ако паднеше од небото, сите други ќе имаа, па затоа не. Сите други не, и затоа сум горд на Србија “, рече Вучиќ.

GOLD
To Top