Новости

Битола инфо

Во Битола одбележан празникот Рождество на Пресвета Богородица

Денеска кога се празнувава раѓањето на Мајката Божја, Пресветата Богородица, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереите Златко Костовски, Раде Јошевски, Стеван Здравески, Горан Кутлешовски, ѓаконот Константин Сековски и протоѓаконот Драган Ѓорѓиевски, отслужија Света Архиерејска Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“, во Битола.

На Литургијата присуствуваа голем број граѓани.

GOLD
To Top