Новости

Битола инфо

Притвор за битолчанец поради недозволено поседување на пиштоли и куршуми

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Ј.(54) од Битола поради постоење оснвои на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со огнено оружје или распрскувачки материи“.

На 08.03.2019 во Битола полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле два пиштоли, од кои едниот „ЦЗ“ калибар 6, 35 милиметри, а другиот непозната марка со калибар 6,35 милиметри, две рамки и осум куршуми.

Судија на претходна постапка на А.Ј. му одредени мерка притвор во траење од 30 дена.

Евротип
Евротип
To Top