Новости

Битола инфо

Осум товарни моторни возила исклучени од сообраќај, 14 на вонреден технички преглед на територија на СВР Битола

На територија на СВР Битола денеска во периодот од 07.00 до 11.00 часот е спроведена акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи при управување на товарни моторни возила.

Од МВР информираат дека се контролирани 107 возила при што осум возила се исклучени од сообраќај, а 14 товарни моторни возила се упатени во станица за технички преглед.

– Изречена е една мерка за возење под дејство на алкохол, санкционирани се двајца возачи за претовар на возилото, а при контролата санкционирани се и 11 останати прекршоци, соопштија денеска од МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Евротип
SNBROKER
To Top