Новости

Економија

Денеска нови цени на горивата – ќе има ли поскапување?

Регулаторна комисија за енергетика пред две недели донесе одлука за промена на цените, по која бензините повторно поскапеа. Рафинериските цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 4,84%.

Малопродажните цени на нафтените деривати, согласно Методологијата за формирање на цените, се зголеми во просек за 3,00%. 

Во текот на изминатите 2 недели, суровата нафта достигна нови рекорди на светската берза а нејзината цена на крајот од минатата недела се доближи до самата граница од 8 долари за барел што е највисока цена во последните 3 години.

Во вакви услови извесно е дека денеска на пладне не чека нова значително повисока цена на горивата. Минатата недела горивата поскапеа меѓу 1 и 2 денари по литар.

Литар дизел во моментов чини 63 денари, ЕУРОСУПЕР БС 95 71.5 денари а ЕУРОСУПЕР БС 98 73,5 денари.

За очекување е од утре горивото да биде над 75 денари, а дизелот над 65 денари за литар.

GOLD
To Top