Новости

Економија

Од полноќ горивата поскапи за половина денар

Регулаторна комисија за енергетика одлучи бензините и дизелот од полноќ да се продаваат поскапо за половина денар.

Тоа значи дека оние кои возат автомобили на бензини, за ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе плаќаат 66,00 денари за литар, аа оние кои возат на ЕУРОСУПЕР БС-98 литар ќе ги чини 68,00 денари.

Дизелашите пак, од друга страна за литар дизел ќе плаќаат 58,00 денари.

Цената на екстра лесното масло за домаќинство во следните седум дена ќе биде 46,50 ден/литар, а мазутот ќе чини 33,140 денари за килограм.

Цените на сила стапуваат од ноќеска на полноќ.

GOLD
To Top