Новости

Економија

Путин наложи легализација на криптовалутите во Русија до 1 јули 2018 година

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ
Биткоинот наскоро би можел да ѝ стане конкуренција на рубљата.

Рускиот претседател Владимир Путин го одобри пописот на предлози по состанокот за употреба на дигиталните технологии во финансискиот сектор. Налозите ги покриваат главните прашања за легализација на криптовалутите.

Владата на РФ и Централната банка можат да подготват измени во законодавството до 1 јули 2018 година.

Извор: mk.rbth.com

Евротип
SNBROKER
To Top