Новости

Економија

Хардинг: Путин има огромно тајно богатство

Спонзорирано од СН ФИНАНСИИ

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да биде еден од најбогатите луѓе во светот, вели Лука Хардинг, новинар од Гардијан и автор на книгата “Дојава: тајни средби, валкани пари и како Русија помогна Доналд Трамп да победи”.

– Путин и парите се табу тема во Русија. Напишав за ова во 2007 година, врз основа на извор од претседателската администрација, кој ми кажаа дека тој тежи околу 40 милијарди долари. Тоа беше пред 10 години – вели Хардинг во видео објавено на Бизнис инсајдер.

– Работата е во тоа што Русија е клептокрација. Таа е, исто така, најголемиот производител на нафта во светот и луѓето кои беа на врвот на руската држава се милијардери, а Путин е на врвот на оваа пирамида, иако тој зема плата 100.000 долари годишно – објаснува Хардинг. Тој додаде дека целата руска политичка елита знае дека тој е “далеку најбогатиот човек во градот”, но дека “убавината на овој систем е што официјално ништо не му припаѓа нему туку на сите негови ополномоштени, од кои некои сега се предмет на санкции.

Путин, рече тој, наводно контролира 37 проценти од руската нафтена компанија “Surgutneftegaz”, 4,5 проценти од Газпром и има удел во “Gunvor”, компанија која се занимава со трговија, транспорт, складирање на енергијата и инвестиции во енергетскиот сектор, кој во 2012 година, наводно, направила профит од 92 милијарди долари.

Хардинг не е единствениот кој го допре ова прашање, со половичен успех. Богатството на Путин, иако сите се согласуваат дека тоа е огромно, е невозможно да се провери и се сведува на проценки и шпекулации. Најпознатата проценка се појави во горенаведената 2007 година, а ја дал поранешниот советник на Кремљ Станислав Белковски. Според него Пути бил проценет на 40 милијарди долари.

– Најмалку има 40 милијарди евра, максималниот износ не може да се добие. Верувам дека постојат бизниси за што не знам ништо “, рече тој. Подоцна, во 2012 година, Белковски ја зголеми проценката до 70 милијарди долари, врз основа, рече тој, на “доверливи извори од корпорацијата”, но подоцна се појавија некои кои веруваат дека неговото богатство би можело да биде тешко три пати повеќе, околу 200 милијарди долари, и дека може да е побогат и од Бил Гејтс и Џеф Безос заедно.

Иако не се согласуваат околу износот, никој не оспорува дека Путин е добар со парите и дека наводно богатството го дистрибуирал преку тајна мрежа на акции во компании, недвижности, но и на сметки на други луѓе. Тој, исто така се поврзува со палатата на Црно Море од една милијарда долари, изградена за него од средства на олигарсите.

Се споменуват, на основа на досие кое е составено од својот противник, и четири јахти, 58 авиони и хеликоптери, 20 резинденции и вили, колекција на часовници, каде што вредноста оди и до 500.000.

Путин тврди дека ова се тешки глупости.

Извор: denar.mk

Евротип
SNBROKER
To Top