Новости

Економија

Бектеши: Минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари во текот на вториот квартал од годинава

Минималната плата во текот на 2022 година ќе се зголеми минимум на 18.000 денари, потврди денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

-Согласно проекциите и анализите кои се направени тоа ќе се случи најверојатно во вториот квартал од годинава, рече Бектеши во одговор на новинарско прашање при денешната посета на Бирото за метрологија.

Министерот за економија, тврди и дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија.

Евротип
SNBROKER
To Top