Новости

Економија

Бил Гејтс: Криптовалутите се измама, трендови засновани на голема глупост

„Трендовите на дигиталните средства се 100 отсто засновани на теоријата за голема глупост“, рече ко-основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на конференцијата TechCrunch.

Инвеститорите можат да заработат пари на безвредни или преценети средства сè додека луѓето се подготвени да им дадат повеќе, рече Гејтс.

Наместо тоа, Гејтс рече дека претпочита старомодно инвестирање.

Но, интересен е фактот што неговите коментари доаѓаат во време кога биткоинот и другите криптовалути паѓаат, пишува CNN.

Биткоинот го достигна највисокото ниво од 69.000 долари во ноември 2021 година, а оттогаш највредната криптовалута во светот изгуби две третини од својата вредност.

Според CNN, крипто берзата Coinbase објави дека отпушта 18% од своите вработени бидејќи пазарот на дигитални валути продолжува да се распаѓа.

Гејтс и претходно се сомневаше во криптовалути. Во интервју за Блумберг 2021 година, овој американски милијардер рече дека едно е Елон Маск и Тесла да инвестираат во биткоин, но дека тоа не значи дека просечните инвеститори треба да го следат примерот.

„Мислам дека луѓето се вклучуваат во оваа манија, а немаат доволно пари.“ – рекол Гејтс, пренесува CNN.

Евротип
SNBROKER
To Top