Новости

Економија

Во Кина ќе бидат забранети сите трансакции со криптовалути

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата.

„Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми – не се легална валута и не можат да се дистрибуираат на пазарот“, соопшти Банката на својата веб -страница.

Сите крипто -трансакции, вклучително и услугите што ги обезбедуваат преку офшор размена на локалните жители, се нелегални финансиски активности, се вели во соопштението.

Оваа најнова груба директива го урна биткоинот за 4,4 отсто на 41.889 долари заклучно со денеска попладне, според платформата Коиндеск. Така, дводневниот „победнички“ циклус на биткоин беше прекинат. Ова се случува во позадина на се позагрижените светски пазари поради должничката криза поврзана со претприемачот China Evergrande Group.

Кина го продолжи притисокот врз тргувањето со криптовалути во вториот квартал, во услови на пилот тестирање на дигиталниот јуан.

Евротип
Евротип
To Top