Новости

Економија

Доларот достигна највисоко ниво во последните 20 години, еврото и јенот сѐ послаби

Американскиот долар достигна највисоко ниво во последните две децении во однос на ривалите во четвртокот, додека Волстрит јакнеше, а европските акции пораснаа од најниските нивоа во последните шест недели со силните извештаи за заработка кои ги неутрализираа мрачните економски податоци на САД, јавува Ројтерс.

Јенот падна на најниско ниво во последните 20 години, откако Банката на Јапонија вети дека секојдневно ќе купува неограничени количини од 10-годишни обврзници за да ја одбрани својата цел на принос. Зајакнувањето на посветеноста на банката кон ултра ниски каматни стапки го испрати американскиот долар на повисоко ниво, додека ослабените валути на пазарите во развој и ги поттикнаа трошоците за позајмување за американски долари на пазарите на валутни деривати нагло повисоко.

Еврото го достигна најниското ниво во последните пет години во однос на доларот од 1,04695 долари пред да ги намали загубите. Сè уште беше на пат за своите најлоши месечни перформанси од јануари 2015 година.

Падот на еврото на најниско ниво од 2017 година повторно ја разгорува можноста да достигне паритет во однос на доларот за прв пат во две децении, бидејќи стравувањата од рецесија во еврозоната ги поттикнуваат инвеститорите да се натрупаат на надолни облози.

Послабите јен и еврото го притиснаа индексот на доларот на 103,930, што е негово највисоко ниво од декември 2002 година.

Цените на нафтата се зголемија поради зголемената веројатност дека Германија ќе им се придружи на другите земји-членки на Европската унија во ембаргото на руската нафта, што би можело дополнително да ги заостри резервите на веќе стресниот светски пазар на сурова нафта.

S&P 500 се искачи за 2,47% за да ја заврши сесијата на 4.287,50 поени. Nasdaq зајакна 3,06% на 12.871,53 поени, додека Dow Jones Industrial Average порасна за 1,85% на 33.916,39 поени. Технолошките акции добија на силна заработка. Акциите на мајката на Фејсбук, Мета пораснаа откако компанијата објави поголема добивка од очекуваната во средата. Епл, највредната компанија во светот и гигантот за е-трговија Амазон ги зголемија вредностите пред нивните квартални извештаи, иако Амазон падна за околу 10% во продолжената трговија откако компанијата прогнозираше тековната -квартална продажба под проценките.

Придобивките од технолошкиот сектор го поддржаа Волстрит дури и откако американското Министерство за трговија соопшти во својата однапред проценка за БДП дека бруто домашниот производ падна на годишна стапка од 1,4% минатиот квартал.

Евротип
SNBROKER
To Top