Новости

Економија

Доларот повторно на 20 – годишен максимум, фунта повторно во колапс

Нервозните финансиски пазари денес го поттикнаа доларот до нов врв, највисок во последните две децении, бидејќи растот на глобалните каматни стапки ги потхрануваше грижите за рецесија, додека стерлингот слабееше и беше блиску до најниските стапки на сите времиња, поради стравувањата од плановите за радикално намалување на даноците на Британија.

Индексот на американскиот долар во однос на кошницата на главни валути се зголеми за околу 0,5% и достигна ново највисоко ниво од 114,70 во азиската трговија. Немилосрдниот нагорен марш на доларот дојде кога приносите на 10-годишните државни финансии на САД се зголемија на 4% за прв пат од 2010 година, достигнувајќи 4,004%. Двегодишните приноси се 4,2891%.

„Тоа е комбинација од прелевањето од Обединетото Кралство… каде што приносите на златната обврзница рипнаа, и тоа се прелеа на другите пазари на обврзници со ДМ, така што има малку ефект на рикошет“, вели Мох Сионг Сим, валутен стратег во Банката на Сингапур. „И, се разбира… тука како позадина е многу одлучната порака од ФЕД да направи се што е потребно за да се намали инфлацијата“.

Банката на федерални резерви на САД ја предводеше глобалната борба против зголемената инфлација, станувајќи уште поагресивна неодамна, сигнализирајќи натамошни големи зголемувања на каматните стапки, покрај големите потези во изминатите неколку месеци. Таа порака беше засилена преку ноќ од претседателот на Банката на федерални резерви на Чикаго, Чарлс Еванс, претседателот на ФЕД во Сент Луис, Џејмс Булард и претседателот на Банката на федерални резерви на Минеаполис, Нил Кашкари, при што Еванс рече дека централната банка ќе треба да ги зголеми каматните стапки во опсег помеѓу 4,50% и 4,75%.

Зголемените трошоци за задолжување ги интензивираа стравувањата од глобална рецесија, додавајќи го порастот на приносите на обврзниците ширум светот.

Стерлингот повторно беше на удар, пад од 0,95% на 1,06345 долари, поништувајќи ја маргиналната добивка од 0,4% во претходната сесија. Сè уште има големи загуби откако падна на најниско ниво од 1,0327 долари на почетокот на неделата, држејќи се блиску до нивото од 1,1300 долари пред минатонеделниот буџет на Британија.

Главниот економист на Банката на Англија, Ху Пил, изјави во текот на ноќта дека централната банка најверојатно ќе даде „значаен политички одговор“ како одговор на огромните планови за намалување на даноците на министерот за финансии Кваси Квартенг. Но, тој додаде дека централната банка сака да почека до следниот закажан состанок во ноември пред да го направи својот потег, поништувајќи ги пазарните шпекулации за потенцијално зголемување на каматните стапки меѓу состаноците.

„Краткорочно мислам дека фунтата ќе остане прилично слаба оттука“, рече Керол Конг, виш соработник за меѓународна економија и валутна стратегија во Комонвелт Банката на Австралија. „Тоа е во основа криза на доверба. Ќе зависи од владата на Обединетото Кралство да го реши ова… наместо Банката на Англија“.

Посилниот долар ги турна другите валути на повеќегодишни минимуми во средата, при што австралискиот курс падна за 0,8% до 0,6381 долари, што е најниско од мај 2020 година. Киви изгуби околу 1% до 0,55645 долари, слично на најниско ниво од март 2020 година.

Кинескиот офшор јуан падна до 7,2350 за долар, што е најниско ниво откако таквите податоци станаа достапни во 2011 година.

Извор изјави за Ројтерс доцна во вторникот дека кинеските монетарни власти бараат од локалните банки да ја оживеат алатката за поправање јуани што ја напуштија пред две години, бидејќи тие се обидуваат да ја насочат и одбранат валутата која брзо слабее.

ЕВРОТО СЛАБЕЕ

Еврото загуби 0,45% до 0,9550 долари, недалеку од неговото неодамнешно 20-годишно ниво од 0,9528 долари, со најновото разгорување во гасната криза во еврозоната што ја зголеми мрачната перспектива за единствената валута.

Европа во вторникот ги истражуваше нападите што Германија, Данска и Шведска ги рекоа што предизвикаа големи истекувања во Балтичкото Море од два руски гасоводи во центарот на енергетскиот ќор-сокак.

На друго место, јенот последен пат купи 144,69 за долар, што е сè уште блиску до најниските нивоа во последните години, дури и по интервенцијата на Јапонија за поддршка на кревката валута минатата недела. „Она што навистина би ја променило вредноста на јенот ќе биде ако BOJ се откаже или ја ресетира политиката за контрола на кривата на принос“, рече Пабло Калдерини, главен инвестициски директор во хеџ фондот Graham Capital. „Додека ја одржувате разликата во стапката од 4%, ќе биде навистина тешко да се види значителна апрецијација на јенот“.

Евротип
SNBROKER
To Top