Новости

Економија

Регулаторите со нова корекција на цената на горивата

По последната одлука на РКЕ поскапеа горивата. Скок забележа цената на бензините но и на дизелот ама и на екстра лесното масло за домаќинство.

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 68,50 се зголеми за денар ипол по литар и тоа гориво од денес на бензинските пумпи ширум државата изминатата недела се точи по 68,50 (денари/литар).

70,00 (денари/литар) чинеше ЕУРОСУПЕР БС -98 .

Од друга страна за 1,00 денар поскапо го плаќавме и дизелот кој се продаваше 60,00 ден/литар.

Денеска Регулаторна комисија за енергетика ќе направи нова корекција на цената на нафтените деривати, следејќи ја цената на нафтата на светските берзи и курсот долар, денар.

GOLD
To Top