Новости

Економија

Цената на нафтата скокна на 116 долари

Цените на нафтата вчера пораснаа на 116 долари на меѓународните пазари, поттикнати од силната побарувачка за гориво во текот на летната сезона на возење и ограничената понуда поради санкциите на Западот за руската нафта.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне порасна за 1,80 долари во однос на претходното затворање, на 115,93 долари.

На американскиот пазар барел нафта се тргуваше за 2,26 долари повисока цена, за 111,82 долари, во договорите со рокови за испорака во јули, кои истекуваат денеска. Во поактивни договори со рокови за испорака во август, тие се зголемија за 2,37 долари, на 110,36 долари.

Цените паднаа на крајот на минатата недела

Кон крајот на минатата недела, цените на нафтата нагло паднаа бидејќи стравувањата од рецесија се проширија меѓу инвеститорите откако водечките централни банки почнаа да ги зголемуваат клучните каматни стапки за да ја ограничат инфлацијата.

Претходно оваа недела, инвеститорите повторно се фокусираа на ограничените залихи отежнати од западните санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Москва инвазијата ја нарекува специјална воена операција. Русија е вториот најголем извозник на нафта во светот, а инвеститорите се обидуваат да проценат колку нејзиното производство на нафта би можело да се намали поради санкциите за опремата во нафтениот сектор.

На самитот оваа недела, лидерите на Европската Унија имаат намера да го задржат притисокот врз Русија со најава за работа на нов пакет санкции, покажа нацрт-документот.

„Загриженоста за снабдувањето веројатно нема да стивне ако не се најде решение за руско-украинската војна или ако понудата на САД или на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) не се зголеми нагло“, рече Мадхави Мехта од Котак Секјуритис.

Проблеми во договорот со Иран

Има се помалку шанси за успешно завршување на преговорите за иранската нуклеарна програма и за укинување на американските санкции за иранскиот енергетски сектор. Иран го интензивира збогатувањето ураниум и се подготвува да користи софистицирани центрифуги во подземен објект во Фордоу, се наведува во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија, кој Reuters го доби на увид.

„Ако ова е вистина, иранските мерки веројатно значат дека нема да видиме враќање на иранската нафта на поголемите светски пазари толку брзо“, рече Џефри Хали од ОАНДА.

Поддршка на цените беше дадена и денеска со индиции за силна побарувачка на гориво во летната сезона на возење. И покрај загриженоста за економскиот раст, најновите податоци за летовите и патната мобилност во САД продолжуваат да покажуваат стабилна побарувачка за нафта, рече аналитичарот на UBS, Џовани Стауново.

„Очекуваме уште повеќе да се подобри побарувачката за нафта благодарение на повторното отворање на Кина, летните патувања на северната хемисфера и потоплото време на Блискиот Исток“, додаде Стауново.

„Бидејќи понудата ќе порасне послаба од побарувачката во наредните месеци, сепак очекуваме повисоки цени на нафтата“, заклучува аналитичар од швајцарска банка.

Одделно, ОПЕК вчера објави дека барел нафтени корпи на нејзините членки во понеделникот чинеле 113,54 долари, што значи дека поевтиниле за цели 5,43 долари во однос на претходниот трговски ден.

Евротип
SNBROKER
To Top