Новости

Македонија

ВМРО ДПМНЕ поднесе 35.000 амандмани за Законот за јазици

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ досега поднела над 19.000 амандмани на Законот за употреба на јазиците, пренесуваат медиумите повикувајќи се на собраниски извори.

Партијата, како што јавува „Телевизија 24“, најавува дека ќе поднесе вкупно 35.000 амандмани. Амандамните постојано пристигаат во архивата на Собранието, каде службите работат со полна пареа. Дел од опозициските пратеници се во архивата каде на самото место ги потпишуваат амандманите.

Ова значи дека пратениците на опозициската партија преку т.н. „филибастеринг“ ќе се обиде да го блокира повторното донесување на Законот за употреба на јазиците.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев вчера изјави дека вкупниот број на амандмани ќе зависи од одговорот на владејачкото мнозинство за нивните барања за повлекување на текстот и за дијалог.

Законот претходно беше донесен на 11 јануари, оваа година, но претседателот на државата, Ѓорге Иванов одби да го потпише указот за негово прогласување, по што тој повторно се враќа во собраниска процедура.

Расправата за законот во трето читање е закажана за понеледник.

Инаку, бројката од 35.000 поднесени амандмани е нов рекорд во законодавниот дом. Претходно, рекордот го држеше ДУИ со околу 15.500 амандмани поднесени за Законот за бранители во 2012 година.

МЕТА

Евротип
SNBROKER
To Top