Новости

Македонија

Викендов се најавуваат поројни грмежи

Од УХМР најавуваат дека во петок во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд. Во сабота во текот на денот ќе дува засилен јужен ветер што ќе предизвика значително повисоки дневни температури. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни проследени со грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси. Врнежи со променлив интензитет ќе има и во наредните денови, а температурите ќе бидат во опаѓање.

Евротип
SNBROKER
To Top