Новости

Македонија

Владата на Заев ја доби довербата во Собранието

Со 62 гласа „за“ Владата на Заев во македонскиот парламент вечерва не помина интерпелацијата на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за која гласаа 40 пратеници, а двајца беа воздржани од БЕСА и од Алијансата на Албанците.

Премиерот Заев во своето обраќање пред пратениците уште еднаш ја повика опозицијата на конструктивност во интерес на државата и во пресрет на евроинеграциските процеси.

Собранискиот претседател Талат Џафери објави дека е завршена 42 седница.

Евротип
SNBROKER
To Top