Новости

Македонија

Денеска облачно со слаби врнежи од снег – во Маврово наврна снег 65 сантиметри

Времето денеска ќе биде променливо облачно, информираат од управата за хидрометеоролошки работи.

Додаваат дека локално, особено во северните делови, ќе има слаби врнежи од снег.

Според информациите на управата, висината на снежната покривка е највисока во Маврови Анови каде достигнува до 65 сантиметри, во Крушево 32, во Битола 27, Тополчани 25, во Попова Шапка се измерени 14 сантиметри снег, 13 во Демир Капија, 12 во Струмица, 10 сантиметри во Берово, Пожаране, Лазарополе и Ѓуриште, 8 во Дојран, 6 во Прилеп, снежна покривка од 3 сантиметри има во Претор и Крива Паланка, 2 во Штип и 1 во Куманово.

Попладне во централните и јужните делови ќе има сончеви периоди. Ќе дува умерен, а во источните делови засилен северозападен ветер. Максималната температура ќе се движи во интервал од -4 до 4 степени Целзиусови.

Во Скопје ќе преовладува облачно време со повремено провејување на снег. Ќе дува умерен, повремено и засилен ветер од северозападен правец. Температурата ќе достигне до 1 степен над нулата.

GOLD
To Top