Новости

Македонија

Епидемија во соседството; Безмалку 40 мртви од грип во Грција

Грипот коси низ Грција. Само за една недела животот го загубија дваесет лица со што вкупниот број на починати од оваа болест се искачи на 38, пренесува агенцијата „Ана – Мпа“.  Информациите ги потврдуваат од медицинскиот центар за правенција и контрола на заразни болести, апелирајќи граѓаните што поскоро да се вакцинираат против сезонскиот грип.

Властите стравуваат дека бројот на починати ќе се зголемува бидејќи моментално, на интензивно лекување заради компликации од грипот се повеќе од 160 пациенти.

GOLD
To Top