Новости

Македонија

Заев утре во Вашингтон ќе се сретне со Пенс, ќе разговараат за НАТО

Премиерот Зоран Заев утре ќе патува за Вашингтон на билатерална средба со американскиот потпретседател Мајк Пенс, потврди Владата. Средбата е на покана на американскиот потпретседател.

Како што соопштија од Владата, Заев и Пенс ќе разговараат за напредокот на Република Македонија кон членството во НАТО.

Пенс телефонски разговараше со Заев на 6 јули да му честита за, како што го нарекоа од Белата куќа, историскиот договор со Грција.

Двајцата се сретнаа на Самитот на земјите на Јадранската повелба во Црна Гора во август минатата година, кога Пенс му кажал на Заев дека Македонија може да смета на поддршката од САД и изразил поддршка на политиките на македонската влада, како и на заложбите за членство во НАТО.

GOLD
To Top