Новости

Македонија

Зекир Рамчиловиќ избран за потпретседател на Собранието

Зекир Рамчиловиќ денеска и официјално стана потпретседател на Собранието, но не доби поддршка од дел од коалиционите партнери на СДСМ кои негодуваа уште кога беше поднесен предлог овој пратеник да стане и потпретседател.

Критики на адреса на Рамчиловиќ упати и Ѓорчев кој му порача дека не поседува чест и чесност, по што доби предупредување од спикерот Талат Џафери дека не смее да употребува говор на омраза.

На поранешните сопартијци од ВМРО ДПМНЕ, Рамчиловиќ им рече дека се лицемерни и се борат за ситни партиски интереси. За неговите постапки, меѓу кои беше и гласот за уставните измени, вели дека има поддршка од бошњачката заедница.

Зекир Рамчиловиќ на почетокот на месецов ја напушти пратеничката група од опозицијата и стана независен пратеник. Мотив за неговата одлука било недобивањето датум за преговори со ЕУ, и вели дека на овој начин ќе придонесе повеќе за реформите во земјава.

GOLD
To Top