Новости

Македонија

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија”, јавуваат грчките медиуми.

Инцидентите, според истите информации се случиле во шумскиот дел, кога полицијата ги спречила демонстрантите да се упатат кон местото каде што премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас го потпишаа договорот меѓу Македонија и Грција.

Насобраните граѓани ја напаѓале полицијата со дрва и предмети, а полицијата континуирано употребувала солзавец. По неколку часа инциденти, ситуацијата се смирила, а неколку лица, чиј број официјално не е потврден, биле пренесени во болница. Некои со проблеми со дишењето, поради солзавецот, други повредени во инцидентите.

Како што претходно јави МИА, „Македонија е грчка”, „Овде завршува Северна Македонија”, пишуваше на паноата на демонстрантите, кои со грчки и црни знамиња во рацете протестираа против потпишаниот договор.

Според грчките медиуми, вкупно 80 автобуси со граѓани од Солун и градови од северна Грција, утрово стигнале на пртест во близина на Преспа.

GOLD
To Top