Новости

Македонија

И денеска облачно и свежо време со врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и свежо време со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат изобилни, особено во претпладневните часови.

Ќе дува умерен повремено засилен северен ветер, особено изразен во северните делови. . Од овој влажен бран, на повеќе места се очекува да наврнат над 45 л/м2 воден талог. Кон крајот на денот интензитетот на врнежите ќе се намалува. Т­мин. од 7 до 13 а т­мин. 14 до 18 степени. Во скопското подрачје, облачно со повремени врнежи од дожд, во предпладневните часови ќе биде повремено пороен, попладне интензитетот на врнежите ќе се намалува

Утре и во сабота ќе дува умерен до засилен северен ветер, повеќе ќе биде изразен во северните делови. В сабота ќе има слаби локални врнежи од дожд. Од недела се очекува стабилизирање на временската состојба кај нас, но и температурата на воздухот ќе биде во постепено покачување односно ќе имазатоплување.

Евротип
Евротип
To Top