Новости

Македонија

Катица Јанева и денеска останува во болница

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, најверојатно, и денешниот ден ќе го помине во болница.

Нејзината адвокатка Ирена Фрчковска за телевизијата Алсат изјави дека Јанева има здравствени проблеми и аномалии. Според неа, поранешниот специјален обвинител минува низ некои други процедури за тестирање на нејзиното здравје.

Адвокатите предупредуваат дека повторно ќе бараат домашен притвор заради влошената здравствена состојба, но откако ќе добијат судски одговор во врска со гаранцијата што Јанева претходно ја обезбедила за ослободување од затворот Шутка.

Јанева е обвинета во аферата „Рекет“ и издржува мерка притвор во истражниот затвор „Скопје“.

GOLD
To Top